يكشنبه, 01 بهمن 1396
درس هائی که باید از « هفته فرهنگی » می گرفتیم مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
در این نوشتار سر آن دارم تا تجربیات ام را پس از یک هفته پر خاطره و پر تلاش در هفته فرهنگی سیستان و بلوچستان به روی کاغذ بیاورم، باشد که از دل آن، نتایج تجربی فرخنده ای حاصل آید؛ (و به راستی که این هفته، خود هفته ها نقد و بررسی را می طلبد) .


***
نخستین تجربه گزافی که برای من نوعی بسیار تکان دهنده و تاثیر گذار بود، همانا مقایسه وضعیت جاری زبان ما در برابر زبان بلوچی بود که بیش از پیش جایگاه منزوی و مظلومانه آن را بر نمایان می ساخت؛

در نظر داشته باشید در شرایطی که ما همچنان بر سر یک رسم الخط واحد به اجماع نظر و توافق آراء نرسیده ایم، زبان بلوچی تاکنون از پس چهار ترجمه کامل قرآن بر آمده است و کتب جامع و تحلیلی – تفسیری فراوانی را در رشته های گوناگون علوم انسانی به رشته تحریر در آورده است، از آن جمله می توان به کتاب معرفی مارکسیسم ای اشاره کرد که در سی سال پیش به ایراد و بیان گفتمان مارکسیستی به زبان بلوچی مي پرداخته است .

باري، ایراد کار در کجاست؟ چه کسی و یا چه نهادی مسئول خانمان بر انداز شدن زبان مادری مان شده است؟ از رسانه ملی که سعی در تقبیح و انزوای فرهنگ های محلی دارد (تا از این رهگذر بتواند فرهنگ معیار و واحدی را جایگزین چند پارگی فرهنگی ملت ما بکند) و از مسئولینی که چشم و دل و دماغی برای این امور ندارند هم که بگذریم، نقش خود ما بیش از پیش در این جریان سرد و غم زده نمایان می شود؛

بیائید لحظاتي با خود رو راست باشیم و ببینیم که اگر چند نخبه معدود سیستان پژوه مان از این جریان غم زده کناره گیری کنند به راستی چه بر سر این زبان آشفته و مانده بر سر طوفان های سرزمین های مان خواهد آمد؟

اگر غلامرضا عمرانی ای نمی بود که با از خود گذشتگی اش زوایای پنهان زبان ما را از زیر صد ها خروار خاک بیرون بکشد و یا اگر رئیس الذاکرین ای نمی بود که دل در گرو ادبیات زبان مادری اش داشته باشد و یا اگر چونان پیام سیستانی هائی نباشد که از پس این همه خمودگی ادبی در زبان سیستانی، جرقه های دگر باره ای را از برای باز زنده داشت این کهن واژگان بزنند؛ آن وقت ما از میان این همه میراث زبانی مان چه در چنته می داشتیم؟ چه از هویت زبانی در دست و بال فرهنگ ما می بود؟


[تصویر: 0000000000guyesh.jpg]


بیائید برای یک بار هم که شده به درستی با خود بیاندیشیم که ما با خود و با بخش سترگی از وجود فرهنگی مان چه كرده ايم و چه می کنیم؟


* * *
در میان انبوه غرفه هائی که این بار در هفته فرهنگی سیستان و بلوچستان دست به عرضه تولیدات فرهنگی زدند، غرفه فضای مجازی از امتیازات خاصی برخوردار بود به گونه ای که آن را در ردیف پر بازدید ترین غرفه های این نمایشگاه قرار می داد؛

پر بیراه نخواهد بود اگر این غرفه را جوان ترین غرفه هفته فرهنگی نام بگذاریم؛ چه آنکه مجموع سنی گردانندگان آن به زحمت به 25 سال می رسید؛ از دید نگارنده این سطور که خود چند سالی است در گیر و دار دغدغه های فرهنگی سیستان می بوده است، این غرفه به حقیقت یک رویداد بزرگ فرهنگی در میان نسل نوین فرهنگ دوستان سیستان قلمداد می گردد، به گونه ای که رد پای این رخداد فرهنگی، تا مدت ها در میان فعالین سیستان شناس باقی و جاری خواهد ماند .

دیگر نکته مهمی که در ارتباط با این غرفه نبایستی از قلم انداخت، حضور فعالانه و چشمیگر "دختران سیستان" در این غرفه می بود، فعاليت سه بانوی محلی پوش که به صورت مداوم در حال عرضه محصولات فرهنگی و ارتباط کلامی با مخاطبین این نمایشگاه بودند از نکات جالب توجه و درخور تعمق این غرفه برای بازدید کنندگان بود؛ این در حالی است که امروزه فرهنگ مادری ما توسط دختران امروزین سیستان (و همانا مادران آینده این دیار) بیش از مردان همتراز خود پس زده می شود و در واقع کلیدی ترین راهبرد ما برای انتقال شفاهی فرهنگ سیستان رو به تضعیف و تحلیل می رود .

نکته حائز اهمیت دیگر همانا نقش تاثیر گذار و ستودنی فعالیت های مجازی در عرصه فرهنگ های قومی می باشد که این بار با عرضه غرفه فضای مجازی، نقش از قلم افتاده خود را بیش از پیش پر رنگ تر ساخت؛ تلاش های دوستان فعال در این غرفه به خوبی نشان داد که فعالیت های مجازی می تواند زمینه ساز بروز فعالیت های فرهنگی در خارج از فضای مجازی نيز باشد و امید است چنین تلاش هائی بیشتر از این ها مورد استقبال بزرگان سیستان شناس و مسئولین دست اندرکار در حوزه فرهنگ قرار بگیرد .

در این بین دایره گلایه از معدودی بزرگان سیستان پژوه را تنگ کرده و در عوض نهایت تشکر و سپاس خود را از حضور فعالانه اساتید گرانقدرمان به ویژه استاد غلامرضا عمرانی اعلام می داریم؛ همکاری دورادور جنابان جواد محمدی خمک و پیام سیستانی نیز برای ما گرمی بخش و توان فزا بود .

[تصویر: DSC04983.JPG]

استاد غلامرضا عمراني در غرفه فضاي مجازي / گويش سيستان
نظر ها
افزودن جدید RSS
+/-
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
حاج عبدالله (غرفه دار)   |2012-11-05
با سلام و خستنباشید؛
مطلب جالبی بود.
اما بد نبود که نامه از آقای عادل مزاری هم می بردید زیرا زحمات زیادی برای برپایی این هفته فرهنگی و اینکه نام استان در کشور پرآوازه شوند کشیدند.
ایشان همیشه تالاش داشتند که این نگاه بدی که نسبت به استان و وضعیت اعتیاد و قاچاق و غیره وجود دارد
عوض شود.
اما کو گوش شنوا.... !؟@@@

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."