يكشنبه, 01 بهمن 1396
هر قدر که پول بدهی همانقدر آش می‌خوری!
دكتر شهرياريسيب پرس : با گسترش تحریم های دارویی، حالا پای هند به بازار داروی ایران باز شده است. خبرها حاکی از این است که اخیرا طی سفر یک هیئت هندی به ایران با واردات 28 قلم کالای دارویی به کشور موافقت شده است. این اقلام شامل انواع قرص، کپسول، محلول و مواد تزریقی است.

این واردات در قبال دریافت ارز حاصل از فروش نفت به هند صورت می گیرد و محصولات شرکت های هندی به پیشنهاد مقامات دارویی ایران از بازرسی معاف خواهند بود و تنها محصولات دارویی شرکت هایی که مجوز ( COPP) دارند مورد بازرسی قرار خواهند گرفت.پیش از این به دلیل تحریم های اروپا و آمریکا، محصولات دارویی از کشور چین تامین می شد که به دلیل کیفیت پایین این مواد، واردات آن قطع شده است.

این در حالی است که پیگیری های به نتیجه نرسیده وزیر بهداشت سابق در خصوص ترخیص دارو های انبار شده در گمرک، سرانجام یک هفته پس از عزل وی به نتیجه رسید و قرار است دولت با تخصیص ارز مرجع، این دارو ها را از گمرک ترخیص کند.در همین رابطه مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ایران طی یک ابلاغیه دستور داده است: «نظر به اهمیت موضوع و حیاتی بودن بسیاری از داروها و تجهیزات پزشکی خواهشمند است دستور فرمایید انجام تشریفات گمرکی این قبیل کالاها در اولویت قرار گیرد و تمهیدات لازم در جهت پیشگیری از بروز هرگونه وقفه و تسریع در ترخیص آنها اندیشیده شود.»

به گزارش خبرگزاري سيب پرس ، حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: « تا آنجا که رئیس سازمان داروی وزارت بهداشت می گوید ما واردات دارو از هند نداریم بلکه مواد اولیه از کشور های چین و هندوستان وارد می کنیم.»

وی در خصوص کیفیت دارو های وارداتی از کشور هند افزود: «به قول یک ضرب المثل قدیمی "هر قدر که پول بدهی همانقدر آش می خوری"! مواد اولیه ای که از هند وارد می شود در پایین ترین سطح استانداردهای جهانی است و این در مقایسه با مواد اولیه ای که غرب از هندوستان وارد می کند، قابل مقایسه نیست چرا که آنها پول بیشتری پرداخت می کنند.»

وی در خصوص ترخیص دیر هنگام دارو از گمرک و بلافاصله پس از برکناری وزیر بهداشت گفت: «از اینکه بالاخره به دارو ارز مرجع تخصیص داده و این دارو ها وارد بازار شد خوشحال هستیم اما این موضوع مشخص می کند که جابجایی وزیر سابق بیشتر یک موضوع سیاسی بوده است.»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر رویکرد سیاسی دولت در قبال موضوع درمان تصریح کرد: «قطعا رویکرد رئیس جمهور در قبال خانم دکتر یک رویکرد سیاسی بوده است و جابجایی ایشان هیچ ربطی به مسائل دارو و ارز نداشته است.»

وی تصریح کرد: «دلیل جابجایی خانم وزیر مربوط به درخواست رئیس جمهور مبنی بر کنار گذاشتن آقای لاریجانی از سمت ریاست دانشگاه علوم پزشکی بود که با مخالفت ایشان مواجه شد چرا که وزیر بهداشت دلیلی منطقی برای این کار نمی دید.»

دکتر شهریاری در پاسخ به این سوال که آیا موضوع ریاست دانشگاه علوم پزشکی مهمتر از مسئله دارو برای شخص رئیس جمهور بوده است گفت: « آقای رئیس جمهور به وزیر بهداشت گفته بودند که شما ریاست دانشگاه علوم پزشکی را تغییر دهید تا مسئله ارز دارو رفع شود!»

وی در پایان با اظهار نگرانی از وضعیت بهداشت و درمان در چند ماه باقی مانده از تصدی گری دولت گفت: «امیدواریم که سرپرست جدید خیلی اوضاع را بهم نریزد تا وضع بدتر از این نشود.»نظر ها
افزودن جدید RSS
+/-
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
صابر   |2014-10-29
احسنت به دل وجرات میلاد که حقیقت رو گفت وخدا راشکر می کنم که افراد واقع بین وحقیقت گو هم دراین استان پیداشد
میلاد   |2013-07-25
به به عجب مطلبی رو ایراد نمودی حاتم خان !!!!!!!!!!!!!خداییش خودت فهمیدی چی گفتی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خداشانس بده !!!!!!!!!کاش ماهم ازاقوام استاندار بودیم!!!!!!!!!!!!!! ماشائالله چشم نخوری دخترتون رو که همسر گرام معاون برنامه ریزیه رو با مجوزی که جناب محمدقاسمی مدیرکل اموزش وپرورش استان داد جذب
اموزش وپرورش کرد والحق جادارد از این مدیر دلسوز در جشنواره شهیدرجایی برای این اقدام خیرخواهانه تقدیر کرد ونشان درجه یک رو اهدائ کرد. از اون طرف گل پسرتون مهدی نارویی رو تو منطقه ازاد چابهار مشغول بکار نموده اید. چرا شماسرتون رو عین کبک زیر برف کردین وبس . بمولا دراین دنیا واون
دنیا جوابگوی مردمین. لطفا پیگیر بشید .چرا حقایق رو دنبال نمیکنید.حاتم خان شما فقط از خدا باید بترسید و یه پاتونم لب گوره چرا ریا کاری میکنی. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."