شنبه, 01 ارديبهشت 1397
انتشار فرهنگ لغت بلوچی به فارسی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

استاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه گفت: تاکنون از ادبیات بلوچی در کشور نشانه‌هایی وجود نداشته است، لذا فرهنگ لغت بلوچی به فارسی منتشر می‌شود.

عبدالغفور جهاندیده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نیکشهر اظهار داشت: ای کاش ملت ما با ادبیات بلوچی هم آشنا بودند، تاکنون از ادبیات کردی و آذری نشانه‌‌هایی بوده است، ولی خبری از ادبیات بلوچی نیست.

وی افزود: فرهنگ لغت جامعی از زبان بلوچی به زبان فارسی نوشته‌ام که حدود 20 سال است برای تدوین این فرهنگ لغت، کار کرده‌ام.

این استاد ادبیات ادامه داد: در حال‌ حاضر، مراحل تایپ این فرهنگ لغت را انجام داده و نزدیک به چاپ است البته کارهای دیگری درباره ادبیات بلوچی در دست دارم اما همه سعی و تلاشم را برای این لغتنامه گذاشته‌ام.

جهاندیده بیان داشت: من همه تلاش خود را روی ادبیات بلوچ گذاشته‌ام که ناشناخته است تا آن را با ادبیات فارسی تطبیق دهم.

وی با بیان اینکه در دانشگاه ادبیات فارسی تدریس می‌کنم و تلاش دارم تا ادبیات محلی را هم به سایر هموطنانم معرفی کنم، خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های بزرگ من این است که ملت ما باید با ادبیات بلوچی آشنا شوند.

این استاد ادبیات فارسی افزود: هنوز تصمیمی برای ناشر این فرهنگ لغت نگرفته‌ام و احتمالا این فرهنگ لغت در دو جلد تا سه جلد سامان خواهد یافت.

نظر ها
افزودن جدید RSS
+/-
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
حسن  - سلام   |2018-01-09
سلام دایی خوبی کتاب جدید و از کجا بگیریم
امیر زردکوهی  - لغت نامه   |2017-11-21
منن نیازمند شدید این لغت نامه هستم سریعا برام بفرستید
دهقان  - لغت نامه   |2017-07-03
با سلام
من نیازمند استفاده از این لغت نامه هستم .لطفا آدرس ایمیل یا تلفنتان را به ایمیل من ارسال نمایید تا با شما تماس بگیرم.با تشکر فراوان
ریکی  - لغت نامه   |2016-12-28
باسلام
بزرگوارا ا اطلاعی ازاینکه کسی یا کسانی لغت نامه فارسی به بلوچی را کارکرده یا شروع به کارکرده باشنددارید.
چون یکی ازدوستان باتفاق همسرش درحال جمع اوری لغات باهمین نیت میباشند.وحرفشان اینگونه است که درحال حاضربیشتربچه های خصوصا ایران وافغانستان بدلیل وجود رسانه و...و...
به زبان فارسی .از زبان مادری فاصله گرفته اند.و وجود فارسی به بلوچی کاملا محسوس میباشد.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."