شنبه, 01 ارديبهشت 1397
کوره آفتابی و نحوه کارکرد آن مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

کوره آفتابی وسیله‌ای است برای تولید گرما بوسیله تجمع و تمرکز نور خورشید در یک نقطه خاص و که از حرارت آن نقطه برای تولید آب گرم و بخار آب گرم استفاده می شود. کوره آفتابی به شکل بشقاب کاو (مقعر) و آینه‌ای و صیقلی (که نورهای تابیده شده به طرف خود را بازتاب می‌کند) است. نورهای تابیده شده از بی نهایت دور موازی هستند، بنابراین همه آنها بعد از بازتابش نقطه خاصی به نام کانون می‌گذرند.

در این خصوص خبرنگار ایسنا سراغ کارشناس ارشد الکترونیک و مسئول نیروگاه برق در شرکت برق منطقه‌ای استان سیستان و بلوچستان رفته تا با وی گفت‌وگویی داشته باشد.

غلامرضا سرگلزایی در این خصوص به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، گفت: نمونه کوچک و قدیمی کوره آفتابی ذره‌بین است که از شیشه محدب یا حتی یخ تراشیده شفاف ساخته می‌شد. امروزه از اجسام آینه‌ای با توجه به ویژگی ساختمانی گفته شده برای تولید آب گرم منازل در ابعاد محدود در پشت بامها و در ابعاد بزرگتر ساختمان بلند که نمای بیرونی آن به شکل کاو طراحی شده و در نمای جلویی آن از شیشه‌های رفلکس و آینه‌ای برای بازتاب نور استفاده می‌شود، بطوری که بازتابها در یک نقطه در مقابل یعنی کانون جمع می‌شوند.

وی افزود: با توجه به پیشرفت صنعتی، نیاز روز افزون به انرژی، گرانی، محدودیت منابع، ناوگان حمل و نقل، آلودگیهای زیست محیطی برخی منابع انرژی مثل سوختهای فسیلی، پسماندها و... استفاده از انرژی خورشید به عنوان منبع سالم و تجدید پذیر انرژی در زمین راهکار مناسبی برای منازل در جهت کاهش هزینه و آلودگی و... می‌باشد، بویژه که برخی مناطق به دلیل صعب العبور بودن و هزینه انتقال و تلفات انرژی بالایی دارند.

وی بیان کرد: برای افزایش بهره‌وری در استفاده از بشقابها و نیروگاهها می‌توان مواردی را در نظر گرفت. موقعیت جغرافیایی، اقلیمی، ویژگیهای آب و هوا با توجه به آفتابی بودن، طول روز مسیر ظاهری حرکت خورشید در آسمان از طلوع تا غروب و با استفاده از منابع اطلاعاتی در این مورد می‌توان اطلاعات لازم را بدست آورد. از نور خورشید نیز می‌توان انرژی بدست آورد. برای اینکار از باتری خورشیدی استفاده می‌شود که نور خورشید را می‌گیرد و برق تولید می‌کند.

وی تاکید کرد: باتریهای خورشیدی از ماده‌ای به نام سیلیسیوم ساخته می‌شوند. هر باتری خورشیدی برق بسیار ناچیزی تولید می‌کند. برای همین معمولاً باید از تعداد زیادی باتری کنار هم استفاده شود تا مقدار برقی که بدست می‌آید، مفید و مناسب باشد. این باتریهای خورشیدی براحتی تعمیر می‌شوند و نگهداری آنها ساده است و محیط را نیز آلوده نمی‌کنند. با استفاده از باتریهای خورشیدی می‌توان دستگاههایی چون تلویزیون،  تلفن و پمپ آب را به‌کار انداخت.

سرگلزایی خاطرنشان کرد: در نیروگاه خورشیدی، با استفاده از نیروی بخار،‌ برق تولید می‌شود. تعداد زیادی آینه  را بکار می‌گیرند تا نور خورشید را بر روی یک دیگ بخار بتابانند که در لوله‌های درون آن مایعی مثل روغن جریان دارد. روغن حرارت خورشید را می‌گیرد و آنقدر گرم می‌شود که می‌تواند آب دیگ را به بخار تبدیل کند. بخار توربین را به چرخش در می‌آورد. توربین هم ژنراتور را می‌چرخاند و برق تولید می‌شود.

وی در پایان گفت: اما کوره آفتابی این است که با استفاده از انرژی خورشید گرم می‌شود (در کوره‌های دیگر، نوعی سوخت را می‌سوزاند تا گرمایش به کوره منتقل شود). معمولا با استفاده از تعداد زیادی آینه، پرتوهای نور خورشید را جمع آوری و پرقدرت می‌کنند و مجموعه آنها را بر روی کوره می‌تابانند تا دمایش خیلی بالا رود.

نظر ها
افزودن جدید RSS
+/-
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
نیماخادریان  - مرسی   |2017-02-03
ممنون اطلاعات مفیدی بود
زهرا  - تشکر   |2014-03-05
خوب بود فقط یه خورده کم بود ممننون
نازنین   |2014-02-01
زیاد خوب نبود.
باران ریاحی  - کوره ی آفتابی   |2014-01-14
درباره ی فایده های آن هم بنویسید
فاطمه   |2014-01-07
عالیییییییییییی ییییییییییییییی ییییییییییییییی ییییییییییییییی یییییی
حسین رمضان نسب  - انتقاد   |2014-01-07
من نوشتم فایده اما دراین وبلاگ مطلب چندانی

در مورد فایده کوره آفتابی نبود.

رمضان نسب از محمود آباد
مائده  - عالی   |2013-07-13
عالی بود

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."